Szkoła Podstawowa nr 2 w Czańcu


Idź do treści

Biblioteka Szkolna

O szkole


Godziny otwarcia biblioteki szkolnejPoniedziałek 7.40
10.30
Wtorek 7.45 – 14.20
Środa 7.30 –
14.55
Czwartek 7.40 – 13,45
Piątek 8.40 – 10.15


Bibliotekarz: mgr Agnieszka Kowalska, mgr Marzena TomiakZapraszam do odwiedzenia Biblioteki Szkolnej i Szkolnego Centrum Informacji Mulimedialnej.

Walentynki w naszej szkole obfitowały w wiele niezapomnianych wrażeń. Było mnóstwo uśmiechu na twarzach wszystkich uczniów.
Magia tego dnia zagościła także w bibliotece szkolnej, a to za sprawą akcji o nazwie ,,Podaruj książkę na walentynki". Każdy, kto miał życzenie, mógł przekazać lubianej osobie książkę za naszym pośrednictwem.

Od kilku dni trzy uczennice ze szkolnego wolontariatu oprawiały cenne podarunki, które czekały na swoich walentynkowych odbiorców. 14 lutego nastąpił finał naszej akcji i wręczyliśmy adresatom te nietypowe, ale jakże ciekawe prezenty walentynkowe wraz z dedykacjami. Obdarowani nie kryli swojego zaskoczenia oraz radości.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę, a w szczególności Wiktorii, Justynie oraz Natalii za zaangażowanie, odwagę oraz uśmiech.


„Z życia biblioteki w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu”

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kard. Karola Wojtyły
w Czańcu otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej
w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” - Priorytet 3. W związku z czym księgozbiór uczniowski powiększył się o 385 pozycji o wartości 5 000zł (4 000 zł wsparcie
w ramach projektu + 1 000 zł wkład własny gminy). Zakupione książki to zarówno lektury dla nowo powstałych klas szkoły podstawowej, jak i pozycje z beletrystyki dla młodszych
i starszych dzieci oraz młodzieży.Od września w naszej szkole prowadzonych jest dużo działań promujących książki, czytelnictwo oraz bibliotekę. Oto one:

  • Narodowe czytanie


Nasi uczniowie, zgodnie już z tradycją, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą stało się „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Akcja została zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kętach 7 września 2017 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach. Spotkanie rozpoczęła p. Agata Szyszka -Mądro – dyrektor biblioteki, odczytując list prezydenta RP. Następnie zaproszeni goście czytali fragmenty powieści. Naszą szkolę reprezentowało pięć uczennic, które pod opieką polonistki świetnie odczytali przygotowane fragmenty.  • Konkurs literacki „Chcecie bajki … oto bajka”.


Tradycją stało się nasze uczestnictwo w Wojewódzkim Konkursie Literackim
pn. „Chcecie bajki… oto bajka” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury
w Buczkowicach i Bibliotekę Publiczną w Buczkowicach. Laureatką tego konkursu została Oliwia Sordyl, która za interesującą baśń została nagrodzona II miejscem.  • Spotkanie autorskie z p. Arkadiuszem Niemirskim


Uczniowie klas 7 i 8 mieli niezwykłą okazję poznać Arkadiusza Niemirskiego - autora książek dla dzieci oraz dorosłych, który zadebiutował powieścią pt. „Pan Samochodzik
i skarby wikingów". Nie było to zwyczajne spotkanie. Nasz gość od razu znalazł wspólny język z młodzieżą i w formie stand-up'u opowiadał o swojej pracy, podróżach, muzyce,
a przede wszystkim o klasykach literatury detektywistycznej, nie zapominając oczywiście
o kultowej serii „Pan Samochodzik".
Serdeczne podziękowanie dla pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce Grażyny Szlagor za zaproszenie pana Arkadiusza do naszej szkoły.  • Szkolny Dzień Głośnego Czytania.


Początkiem października w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Głośnego Czytania. Wzięło w nim udział 44 uczniów klas pierwszej i drugiej. Wykorzystaliśmy materiały otrzymane od właściciela dyskontów Biedronka. Tematem przewodnim były znane dzieciakom Słodziaki. Bajki, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, prezentowała Pani Leśniczy, która przyjechała prosto z Nadleśnictwa Andrychów. Ciekawe historie jeża Jerzyka, rysia Rysia, sowy Zosi, bobra Borysa, zajęczycy Zuzi oraz lisa Lucka zachwyciły małych słuchaczy. Bajki o Słodziakach i opowieści o ich prawdziwych leśnych wzorcach uatrakcyjnili dodatkowo uczniowie klasy VII, którzy na tę okazję własnoręcznie wykonali stroje bohaterów bajki. Nasz gość opowiadał także o zachowaniu w lesie, o tym, co wolno,
a czego pod żadnym pozorem robić nie można oraz o tym, jak zachować się podczas nieoczekiwanego spotkania np. z prawdziwym lisem, niedźwiedziem albo jeżem. Okazało się, że te zwierzęta nie są tak miłe jak Słodziaki i lepiej takich kontaktów unikać.  • Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.


Zgodnie z tradycją naszej szkoły wrzesień to czas na uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Na początku pierwszaków w ich sali odwiedziła p. Agnieszka Kowalska – bibliotekarka, która przeczytała dzieciom krótkie opowiadanie o książkach
i bibliotece. Następnie wszyscy razem udali się do szkolnej biblioteki, gdzie uczniowie oglądali wybrane specjalnie dla nich pozycje z beletrystyki, a potem każdy znalazł książkę
dla siebie. Po jej przeczytaniu każdy zrobił rysunek przedstawiający treść bądź bohatera lektury.  • Światowy Dzień Makaronu.


Biblioteka szkolna włączyła się również w obchody Światowego Dnia Makaronu.
Z tej okazji naszych najmłodszych uczniów odwiedził też gość specjalny - pani Kasia. Opowiedziała dzieciom, jak wygląda praca w fabryce produkującej makaron
oraz zaprezentowała jego rożne rodzaje. Na koniec poprosiliśmy panią Kasię, aby przeczytała uczniom fragment książki. Na tę okazję dzieci wybrały Plastusiowy Pamiętnik, który w tym czasie omawiały.

  • Światowy Dzień Postaci z Bajek.


9 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Na naszych najmłodszych czekało kolejne spotkanie z ciekawym utworem w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom". Maluchy z klasy pierwszej przebrały się za postacie ze swoich ulubionych bajek. Rano mogliśmy na szkolnym korytarzu spotkać niejednego kota w butach, myszkę Miki, muszkietera, królewny i całe mnóstwo księżniczek. Obie klasy odwiedziły też uczennice
z klasy siódmej, by najpierw zaprezentować najmłodszym patriotyczne wiersze i zagadki,
a następnie poczytać interesujące bajki. Klasa pierwsza słuchała przygód Plastusia - bohatera książki Marii Kownackiej, a klasa druga wysłuchała „kryminalnych" historii z udziałem detektywa Pozytywki, bohatera książki Grzegorza Kasdepke. Uczniowie klasy drugiej czytali też samodzielnie fragmenty lektury „Zaczarowana zagroda" autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów i uzupełniali przygotowane karty pracy.  • Pluszowego Misia.


26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Każdy mógł przyjść w tym dniu do szkoły w towarzystwie ulubionego pluszaka. Niektórzy wykonali dodatkowo „misiowe” makijaże i założyli „misiowe” stroje. Swoich pluszowych przyjaciół przynieśli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a nawet pani Dyrektor. Klasy młodsze
w ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom" posłuchały też ciekawego opowiadania, oczywiście z misiem w roli głównej, czytanego przez naszą panią dyrektor - Annę Kowalską. Wychowawczyni klasy pierwszej – pani Agnieszka zapoznała uczniów z historią dzisiejszego święta. Przygotowała również dla naszych milusińskich multimedialny quiz o najbardziej znanych niedźwiadkach. Następnie uczniowie klasy pierwszej i drugiej pochwalili się umiejętnością rysowania pluszaka na tablicy interaktywnej w programie komputerowym – Paint. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne nietypową techniką, wykleili bowiem postać niedźwiadka naturalnymi produktami zbożowymi. Kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, mak i płatki owsiane pięknie prezentowały się w roli niedźwiedziego futerka. Tego dnia także starsi uczniowie oraz nauczyciele przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki.

Takie akcje przybliżają dzieciom ciekawe bajki, zachęcają do samodzielnego czytania lub do spędzenia czasu przy książce z mamą i tatą. Poza tym rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz zachęcają do odwiedzania szkolnej biblioteki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.


5 Maraton Głośnego Czytania w GBP w Kętach.
11.05.2018 r.

Dnia 11 maja 2018 roku odbył się w Kętach „5 Maraton Głośnego Czytania” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ambrożego Grabowskiego. W maratonie wzięły udział dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu Ket i okolic.
O godzinie 9.00 grupa z Czańca licząca dziesięcioro dzieci wraz z opiekunem, panią Agnieszką Kowalską rozpoczęli swoje wystapienie głośnym odczytem dwóch książeczek z serii dla najmlodszych pt: ”Przygody Fenka”: „Wiosna w ogrodzie” oraz „Myj ręce”. Dzieci przeczytały tekst z podziałem role, a zasłuchana publiczność przedszkolna nie kryła zainteresowania.

Imprezę uświetnili również swymi wystepami pani dyrektor biblioteki - Agata Szyszka - Mądro oraz pani dyrekor Domu Kultury w Kętach - Sylwia Brzozowicz.
Nie zabrakło burmistrza Kęt, pana Krzysztofa Klęczara, który w rozmowie z nami podkreślił wagę, jaką odgrywa czytanie w kształtowaniu dziecięcej wyobraźni.
Równie istotny dla tego przedsięwzięcia okazał się fakt pięknej integracji dzieci starszych z młodszymi, opieki, jaka starsi otaczali młodszych, a także otwarty i chętny kontakt podjęty z uczniami ze Szkoły Życia.
W ramach podziękowania za występ nasza szkoła otrzymala pamiątkowy dyplom, a po skończonej uroczystości, ku wielkiej uciesze dzieci, grupa udała się na zaslużone lody.

Opracowały: Agnieszka Kowalska, Magdalena Kochaniak - Łaz


Spotkanie ze strażakiem w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
10.05.2018 r.

Kolejne spotkanie z cyklu "Cała Polska czyta dzieciom" odbyło się dnia 10 maja w Szkole Podstawowej nr 2. Tym razem zawitał do nas strażak pan Patryk Kolber, absolwent tutejszego gimnazjum.Pan Patryk jest strażakiem w OSP w Czańcu i często bierze udział w różnorodnych akcjach.
Pan Patryk przyszedł do naszej szkoły w stroju galowym, więc klasa pierwsza oniemiała z zachwytu. Czytał książkę pt. „Maszyny i pojazdy w remizie strażackiej”, więc temat był mu bardzo bliski. Uczniowie z zapartym tchem słuchali o pracy strażaka, która wiąże się z różnymi problemami. Nasi bohaterowie przede wszystkim ratują życie ludzkie, narażając swoje własne, ale biorą również udział w mało istotnych akcjach ratowania kotów z drzew.Pierwszaki, słuchając tekstu, wykonywały rysunki będące ilustracją pracy strażaka. Następnie można było porozmawiać z panem Patrykiem na temat życia pracowników straży pożarnej, które jest niezmiernie trudne, gdyż funkcjonariusz musi być gotowy zawsze i wszędzie wziąć udział w akcji. PanPatryk obejrzał rysunki, pochwalił pracę dzieci, a następnie wziął jeden z nich na pamiątkę pobytu w naszej szkole.Po tym spotkaniu wielu chłopaków, a może i dziewczyn będzie chciało być strażakiem. Niezmiernie dziękujemy panu Patrykowi, życzymy samych udanych akcji zakończonych sukcesami.

Opracowały: Agnieszka Kowalska, Iwona Sklorz


"Cała Polska czyta dzieciom" - dzieci czytają dzieciom "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"
17.04.2018 r.
Kolejna odslona akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu.
Dziś lektorami byli sami uczniowie klasy 1. Pięciu z nich przygotowało głośne czytanie fragmentów lektury "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" J. Bednarek.

Czytający włożyli w interpretację tekstu całe serce, uczniowie słuchali z przyjemnością, a efektem zajęć są prace plastyczne, których bohaterami są tytułowe skarpetki.Opracowały: Agnieszka Kowalska, Monika Dybał


"Cała Polska czyta dzieciom" - nadeszła pani Wiosna.
23.03.2018 r.
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" do pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czańcu zawitała Pani Wiosna. W zielonej sukni, z kwiatami i z wiosennym uśmiechem czytała uczniom historię znanego im już liska Fenka.
Było o pracach w ogrodzie, o wiosennych kwiatach i wspólnym spędzaniu czasu.
W klasie rzeczywiście powiało wiosną, czuć ją było zwłaszcza w kąciku przyrody założonym i pielęgnowanym przez uczniów.


Opracowała: Agnieszka Kowalska, Danuta Kasolik


Akcja Cała Polska czyta dzieciom w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu trwa!

Od początku roku szkolnego zachęcamy najmłodszych uczniów naszej szkoły do obcowania z książką. Dla pierwszaków czytały już obie panie bibliotekarki, wychowawczyni oraz opiekun szkolnej świetlicy. Prawdziwym świętem książki był dzień pasowania na czytelnika

Dnia 5 stycznia odwiedził nas zastępca Wójta Gminy Porąbka - pan Paweł Zemanek. Przeczytał on pierwszakom fragmenty książki Martyny Wojciechowskiej Zwierzaki świata. Jej bohaterem jest prawdziwy mistrz przetrwania – mały pingwinek. Słuchacze poznali warunki klimatyczne, w jakich musi radzić sobie mały bohater. W trakcie słuchania uczniowie wykonali ilustracje do tekstu.

Swoim najmłodszym podopiecznym baśnie czytała także dyrektor szkoły, Anna Kowalska. Takie działania zachęcają uczniów do samodzielnej lektury, poszerzają ich horyzonty.
Wszystkim zaangażowanym w akcję bardzo dziękujemy.

W roku szkolnym 2016/2017 całoroczny konkurs czytelniczy wygrała uczennica klasy 3c - Karolina Kudłacz. Gratulujemy uzyskanego wyniku.


Akcja "Jak nie czytam jak czytam" w Publicznym Gimnazjum w Czańcu!

1 czerwca razem z uczniami z całej Polski braliśmy udział w akcji "Jak nie czytam jak czytam" czyli biliśmy rekord w czytaniu w jednym momencie. 124 uczniów naszego gimnazjum o godzinie 10.00 zasiadło na boisku szkolnym z książką w ręku i czytało. Gimnazjaliści przynieśli swoje ulubione książki, lektury, zapominalscy skorzystali z księgozbioru biblioteki szkolnej.

Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa i udowodnienie dorosłym, że w młodych siła.Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na Facebooku

Wszystkim uczniów i nauczycielom bardzo dziękuję na udział w akcji.


W dniu 18 maja 2017r. po raz drugi uczennice Publicznego Gimnazjum w Czańcu złożyły wizytę przedszkolakom z Publicznego Przedszkola nr 1 w Czańcu. Przedszolaki wysłuchały bajek czytanych przez gimnazjalistki, bawiły się i tańczyły. I mali i ci doroślejsi uczestnicy spotkania byli z niego bardzo zadowoleni.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na Facebooku
W ramch realizacji priorytetu MEN dotyczącego czytelnictwa nawiązaliśmy współpracę z Publicznym Przedszkolem w Czańcu. Wraz z uczennicami klas 2 wybraliśmy się do przedszkolaków na zajęcia "Czytanie z gimnazjalistami"
Zdjecia z aukcji znajdują się na profilu naszej biblioteki na Facebooku oraz stronie internetowej przedszkola


Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2016r. brzmi:

"Książka to dopiero początek ..."
Masz pytania ? Chciałbyś zaproponować jakiś zmiany w bibliotece ? PISZ !!! bibliotekaszkolnaczaniec@gmail.com
Ankieta na temat czytelnictwa w szkole

Pod poniższym linkiem znajduje się ankieta na temat czytelnictwa
ankieta

Proszę uczniów o rzetelne wypełnienie ankiety.
Ankieta w żaden sposób nie będzie wpływała na ocenę z przedniotów ani z zachowania. Jest to jedynie informacja dla nauczuciela bibliotekarza, przygotowującego diagnozę czytelnictwa w szkole


Strona główna | Rok szkolny 2017/2018 | Mobidziennik | Nabór i rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 | Dokumenty Szkoły | Wymagania edukacyjne z przedmiotów | Polityka prywatności | O szkole | Ogólnoszkolne konkursy | 50-cio lecie naszej szkoły | Bezpieczeństwo, zdrowie, profilaktyka | Sukcesy naszych uczniów | Kontakt | Nasza twórczość | Galeria | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego