Szkoła Podstawowa nr 2 w Czańcu


Idź do treści

Rok szkolny 2017/2018PODWÓRKO TALENTÓW NIVEA MOŻE BYĆ NASZE
I TY MOŻESZ PRZYCZYNIĆ SIĘ DO POWSTANIA PODWÓRKA MARZEŃGłówną wartością jest rodzina i wspólnie spędzony czas!

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej, w której NIVEA tworzy podwórka talentów - place zabaw dla dzieci!
Jeśli uda nam się wygrać, dzieci ze szkoły podstawowej będą miały możliwość zabawy na wspaniale urządzonym placu talentów, którego obecnie bardzo brakuje. Podczas przerw, gdy pierwszaki wychodzą na podwórko, chętnie spędziłyby czas na takim placu, tam zabawa kreatywnie rozwija i kształtuje sprawność umysłową oraz ruchową. Ponadto to miejsce będzie udostępnione dla wszystkich dzieci z Czańca, będzie można po południu miło spędzić czas z dziećmi czy wnukami. Dlatego prosimy o wsparcie w akcji, która przyczyni się dla wszystkich. Byłby to pierwszy taki plac talentów w naszej okolicy. Wystarczy raz dziennie wejść i zagłosować, liczy się ilość zgłoszeń!

Tutaj możesz oddać swój głos:
https://podworko.nivea.pl/ranking

Możesz i Ty przyczynić się do powstania podwórka marzeń! Miejsca, które zintegruje mieszkańców Czańca!
Nasza szkoła nakręciła film, który ukazuje talenty uczniów. Zaprezentowali oni zdolności naukowe, taneczne, muzyczne oraz pokazali, że szkoła to nie tylko miejsce, gdzie się uczy, lecz także bawi.
https://www.facebook.com/sp2czaniec/videos/1865727336822740/

DELMA EXTRA FUNDUJE ZWYCIĘSKIM SZKOŁOM REMONT STOŁÓWEK!
Może nam również!

Przystąpiliśmy do programu, którego celem jest poprawienie warunków spożywania posiłków przez młodzież. Dlatego prosimy o zagłosowanie w programie, by nasza szkoła zyskała piękną stołówkę.

Wystarczy wejść na stronę: https://www.extrastolowki.pl/school/139

oddać głos, następnie wejść na adres e-mailowy podany podczas głosowania i uruchomić link aktywacyjny.


Klapki dla Gambii

PRZYŁĄCZAMY SIĘ DO AKCJI!!!
JESTEŚMY JEDNYM Z AMBASADORÓWSzczegóły akcji na FacebookuZ KALENDARZA SZKOLNEGO
11.05.2018 r.

Szkolne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Uchwalenie pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji to data, o której warto pamiętać. To wydarzenie odbyło się 3 maja 1791 roku.

W szkole z tej okazji został zaprezentowany program poetycko-muzyczny przygotowany przez klasę III b pod opieką p. Agnieszki Wojtyły-Szymik oraz p. Magdaleny Kochaniak-Łaz. Uczniowie z niezwykłym poczuciem humoru przypomnieli najważniejsze informacje, a w rolach głównych, wnuczka i dziadka, świetnie zaprezentowali się Kacper Paw i Michał Lubecki, dzielnie wspomagani przez babcię - Martynę Suchy. Nie wolno zapomnieć o wspaniałej roli aktorów telewizyjnych: Zuzanny Papież, Zofii Rodak, Patryka Kierpca, Konrada Stwory, Arkadiusza Zacnego, ubranych w stylowe stroje z epoki króla Stanisława Augusta. Świetna scenka żywcem przeniesiona z czasów szlachty! Natomiast dobitnie upadek Polski przedstawił Julian Dwornik, wskazując na całkowite zniknięcie kraju z mapy Europy.O znakomitą oprawę muzyczną zadbał szkolny chór pod opieką p. Katarzyny Witkowskiej.

Dziękujemy za wspaniały występ i życzymy sukcesów.


Opracowała: Iwona Sklorz


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
11.05.2018 r.

5 Maraton Głośnego Czytania w GBP w Kętach.

Dnia 11 maja 2018 roku odbył się w Kętach „5 Maraton Głośnego Czytania” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ambrożego Grabowskiego. W maratonie wzięły udział dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu Ket i okolic.
O godzinie 9.00 grupa z Czańca licząca dziesięcioro dzieci wraz z opiekunem, panią Agnieszką Kowalską rozpoczęli swoje wystapienie głośnym odczytem dwóch książeczek z serii dla najmlodszych pt: ”Przygody Fenka”: „Wiosna w ogrodzie” oraz „Myj ręce”. Dzieci przeczytały tekst z podziałem role, a zasłuchana publiczność przedszkolna nie kryła zainteresowania.

Imprezę uświetnili również swymi wystepami pani dyrektor biblioteki - Agata Szyszka - Mądro oraz pani dyrekor Domu Kultury w Kętach - Sylwia Brzozowicz.
Nie zabrakło burmistrza Kęt, pana Krzysztofa Klęczara, który w rozmowie z nami podkreślił wagę, jaką odgrywa czytanie w kształtowaniu dziecięcej wyobraźni.
Równie istotny dla tego przedsięwzięcia okazał się fakt pięknej integracji dzieci starszych z młodszymi, opieki, jaka starsi otaczali młodszych, a także otwarty i chętny kontakt podjęty z uczniami ze Szkoły Życia.


W ramach podziękowania za występ nasza szkoła otrzymala pamiątkowy dyplom, a po skończonej uroczystości, ku wielkiej uciesze dzieci, grupa udała się na zaslużone lody.

Opracowały: Agnieszka Kowalska, Magdalena Kochaniak - ŁazZ KALENDARZA SZKOLNEGO
10.05.2018 r.

Spotkanie ze strażakiem w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"


Kolejne spotkanie z cyklu "Cała Polska czyta dzieciom" odbyło się dnia 10 maja w Szkole Podstawowej nr 2. Tym razem zawitał do nas strażak pan Patryk Kolber, absolwent tutejszego gimnazjum.Pan Patryk jest strażakiem w OSP w Czańcu i często bierze udział w różnorodnych akcjach.
Pan Patryk przyszedł do naszej szkoły w stroju galowym, więc klasa pierwsza oniemiała z zachwytu. Czytał książkę pt. „Maszyny i pojazdy w remizie strażackiej”, więc temat był mu bardzo bliski. Uczniowie z zapartym tchem słuchali o pracy strażaka, która wiąże się z różnymi problemami. Nasi bohaterowie przede wszystkim ratują życie ludzkie, narażając swoje własne, ale biorą również udział w mało istotnych akcjach ratowania kotów z drzew.Pierwszaki, słuchając tekstu, wykonywały rysunki będące ilustracją pracy strażaka. Następnie można było porozmawiać z panem Patrykiem na temat życia pracowników straży pożarnej, które jest niezmiernie trudne, gdyż funkcjonariusz musi być gotowy zawsze i wszędzie wziąć udział w akcji. PanPatryk obejrzał rysunki, pochwalił pracę dzieci, a następnie wziął jeden z nich na pamiątkę pobytu w naszej szkole.Po tym spotkaniu wielu chłopaków, a może i dziewczyn będzie chciało być strażakiem. Niezmiernie dziękujemy panu Patrykowi, życzymy samych udanych akcji zakończonych sukcesami.

Opracowały: Agnieszka Kowalska, Iwona Sklorz


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
8.05.2018 r.

Wycieczka klasy 7 do Pszczyny i Goczałkowic

Klasa 7 A wraz z wychowawcą oraz p. Agnieszką Wojtyłą-Szymik wyjechała na wycieczkę szkolną. Eskapada odbyła się 8 maja, a plan był obszerny. Zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe, Stajnie Książęce, Zbrojownię oraz wystawy czasowe w Pszczynie. Tam miły pan przewodnik opowiedział o historii rodów,powstaniu zamku oraz przekazał wiele ciekawostek Następnym etapem wycieczki było Muzeum Prasy Śląskiej, gdzie każdy własnoręcznie wykonał druk hymnu Unii Europejskiej. Później zobaczyliśmy karmienie żubrów i obejrzeliśmy kilka zwierząt, ale największy zachwyt wzbudził lis oraz pawie.
Następnie przeszliśmy przez wspaniały park, by dotrzeć do skansenu i zapoznać się z regionalnymi eksponatami kultury ludowej.

W ogrodach Kapiasa lody oraz przejście pięknymi ścieżkami, gdzie mogliśmy podziwiać niezwykłe rośliny. Zwieńczeniem zwiedzania stały się kwiatowe zakupy jak prezenty dla najbliższych. Wycieczka nie mogła się odbyć bez posiłku w macDonaldzie. A później już zmęczeni wracaliśmy do Czańca.

Opracowały: Iwona Sklorz, Agnieszka Wojtyła - Szymik
Z KALENDARZA SZKOLNEGO
25.04.2018 r.

LEGO EDUCATIONKolejny raz w naszej szkole zagościły klocki LEGO EDUCATION. Tym razem uczniom klas czwartych pomogły zrozumieć ułamki zwykłe. A uczniom klasy pierwszej - dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego.Opracowała: Agnieszka Kowalska


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
17.04.2018 r.

"Cała Polska czyta dzieciom" - dzieci czytają dzieciom "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".Kolejna odslona akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu.
Dziś lektorami byli sami uczniowie klasy 1. Pięciu z nich przygotowało głośne czytanie fragmentów lektury "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" J. Bednarek.

Czytający włożyli w interpretację tekstu całe serce, uczniowie słuchali z przyjemnością, a efektem zajęć są prace plastyczne, których bohaterami są tytułowe skarpetki.Opracowały: Agnieszka Kowalska, Monika Dybał

Rozstrzygnięto trzecią edycję Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do zakupu książek do biblioteki w kwocie 4000zł.Opracowały: Danuta Kasolik, Agnieszka Kowalska
Z KALENDARZA SZKOLNEGO
5.04.2018 r.

Finał powiatowy w piłce ręcznej.

Dzisiaj nasza drużyna dziewcząt w piłce ręcznej zdobyła 3 miejsce w turnieju powiatowym.
Skład zwycięskiej drużyny: Elżbieta Drabczyk, Sabina Dubiel, Sylwia Gibas, Justyna Krawczyk, Oliwia Medoń, Aleksandra Michniewicz, Zuzanna Papież, Zofia Rodak, Natalia Skowrońska, Julia Stokłosa, Wiktoria Walusiak, Anna Wróbel.

Z KALENDARZA SZKOLNEGO
28.03.2018 r.

Przed Wielkanocą u Pierwszaków

Dzisiaj u naszych pierwszaków z drobnymi, słodkimi upominakami pojawiła się Pani Dyrektor oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Kacper Paw.
Czekoladowy prezent zasponsorowała firma Cosmo sp. z o.o. w Kobiernicach.Ale nie był koniec świątecznych atrakcji dla pierwszaków. Pani Monika - wychowawczyni klasy, w róznych miejscach w szkole poukrywała czekoladowe jajka, które maluchy miały za zadanie poszukać. Prawie wszystkie zostały odnalezione i znalazły swoje miejsce w wlasnoręcznie zrobionych papierowych koszyczkach.
W kąciku przyrody naszych najmlodszych uczniów zrobiło się zielono, pachnąco i świątecznie.
W klasie pierwszej powiało dzisiaj wiosną i świętami.


Opracowała: Agnieszka Kowalska
Z KALENDARZA SZKOLNEGO
23.03.2018 r.

"Cała Polska czyta dzieciom" - nadeszła pani Wiosna.W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" do pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czańcu zawitała Pani Wiosna. W zielonej sukni, z kwiatami i z wiosennym uśmiechem czytała uczniom historię znanego im już liska Fenka.
Było o pracach w ogrodzie, o wiosennych kwiatach i wspólnym spędzaniu czasu.
W klasie rzeczywiście powiało wiosną, czuć ją było zwłaszcza w kąciku przyrody założonym i pielęgnowanym przez uczniów.


Opracowała: Agnieszka Kowalska, Danuta KasolikZ KALENDARZA SZKOLNEGO
15.03.2018 r.

Zawody w piłce ręcznej

Sukces naszej drużyny dziewcząt w pilce ręcznej.
W dniu 15 marca 2018 roku nasza drużyna zakwalifikowała się do finałów powiatowych piłki ręcznej dziewcząt.
Gratulujemy drużynie w składzie: Zosia Rodak, Zuzia Papież, Sabina Dubiel, Jusytna Krawczyk, Julia Stokłosa, Oliwia Medoń, Wiktoria Walusiak i Ela Drabczyk.
Opiekunem drużyny był pan Łukasz Rodak.

Z KALENDARZA SZKOLNEGO
8.03.2018 r.

Dzień Kobiet

Samorząd uczniowski w dość oryginalny sposób postanowił uczcić Dzień Kobiet. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w niecodziennym pokazie mody, urody i fantastycznych kreacji :):):)
Mianowicie zorganizowano konkurs na najciekawszą stylizację. Drużyny z różnych klas w składzie modelka i dwie stylistki, przedstawiały swoje pomysły na strój, makijaż i fryzury. Fantazja, niesamowite wyczucie stylu, profesjonalizm, a przede wszystkim dobra zabawa towarzyszyły uczestniczkom. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród i pokazem dla całej szkoły.
Więcej zdjęć z imprezy na naszym profilu na Facebooku.

opracowała: Dagmara Gęsicka - PawZ KALENDARZA SZKOLNEGO
5.03.2018 r.

Matematyka z klockami LEGO®

W poniedziałek 5 marca 2018 r. klasy 4b oraz 1a realizowały wyjątkową lekcję matematyki. W takcie zajęć uczniowie zdobywali bowiem wiedzę i umiejętności z wykorzystaniem klocków LEGO®.

Zadania, które rozwiązywali pierwszoklasiści, wymagały kreatywnego myślenia, orientacji przestrzennej, liczenia, klasyfikowania elementów i rozumienia instrukcji. Tymi wszystkimi umiejętnościami świetnie wykazali się uczniowie klasy 1a. Lekcja okazała się dla nich świetną zabawą.

Zajęcia w klasie 4b rozpoczęliśmy od matematycznej opowieści ilustrowanej scenkami budowanymi z klocków LEGO®. Podczas tej pracy uczniowie mieli dostrzec różne sposoby rozwiązania zadania, a przy tym powtórzyć wybrane treści matematyczne. Dlatego refleksja po wykonaniu ćwiczenia była ważnym etapem naszej pracy.

Na drugiej lekcji uczniowie klasy 4b pracowali w oparciu o karty aktywności, które są częścią obudowy dydaktycznej dla zestawów LEGO® Education MoreToMath. W zespołach dyskutowali i współpracowali, mieli przy tym sporo okazji do eksperymentowania z matematyką i twórczej zabawy.

Wykorzystane klocki LEGO® Education MoreToMath to zestawy opracowane z myślą o nauczaniu matematyki. Zostały nam one udostępnione przez oficjalnego przedstawiciela LEGO® Education w Polsce – firmę AKCES Edukacja. Wszystko to stało się możliwe dzięki wsparciu Wojciecha Zuziaka – konsultanta RODN „WOM” w Bielsku-Białej, który był obecny w czasie lekcji, pomagał nauczycielom i uczniom w pracy i nawet – ku radości dzieci – prowadził część zajęć.

W efekcie entuzjazmem do klocków zapałali nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, którzy uznali, że chętnie stosowaliby je w procesie dydaktycznym systematycznie.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym


Opracowały: Katarzyna Parcia, Monika Dybał

Z KALENDARZA SZKOLNEGO
13.02.2018 r.

Walentynkowe warsztaty z Fabryką Kreatywności

13 lutego klasy czwarte wzięły udział z pysznych warsztatach zorganizowanych przez Fabrykę Kreatywności "Kraina Słodkości". Pan Przemek i Pani Ewelinka wprowadzili nas w słodki świat pralinek czekoladowych.
Zajęcia rozpoczęły się od poznania krótkiej historii powstania czekolady. Potem uczniowie własnoręcznie wykonali i ozdobili pudełeczka na pralinki. Następnie wypełniali silikonowe foremki ciepłą roztopioną czekoladą mleczną bądź tofii. Niektórzy udekorowali swoje dzieła kokosem. Powstały więc czekoladki o różnych kształtach i zawartości. Wszystkim bardzo smakowała także szybka i pyszna przekąska, plastry bananów moczone w czekoladowym fondue oraz ekożelki.
W czasie gdy pralinki tężały, uczniowie uczestniczyli w pokazie eksperymentów naukowych. Obserwowali, jak „kolorowo” reagują na siebie różne rodzaje substancji, jak na dłoni zapalić ognisko czy, na wzór Harrego Pottera, zaczarować tajemnicze lampiony.
Na koniec gotowe czekoladki ( które ocalały po natychmiastowej degustacji :) ) nasi młodzi cukiernicy zapakowali do wcześniej zrobionych pudełeczek.Było przyjemnie, ciekawie i słodko.

Opracowała: Agnieszka Kowalska

Z dumą informujemy, że uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w SP nr 2 w Czańcu Sylwia Gibas i Kacper Paw otrzymali od Zarządu Województwa Śląskiego stypendium w ramach projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty – III edycja.

Gratulujemy im wysokich wyników w nauce i życzymy dalszych sukcesów!!!


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
26.01.2018 r.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

26. 01.2018 roku (piątek) w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, na które licznie przybyli zaproszeni goście - ukochane babcie i dziadkowie. Szacownych gości przywitała pani dyrektor Anna Kowalska,która nie kryła wzruszania z powodu spotkania.Pani dyrektor wspominała, że w naszej szkole, zanim powstało gimnazjum, była szkoła podstawowa i takie spotkania były częstym zjawiskiem.Zachęcała przybyłych gości do obejrzenia kronik szkoły i powspominania, ponieważ wielu gości przychodziło do naszej szkoły jako uczniowie i później jako rodzice. W miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i domowej roboty cieście, goście obejrzeli program. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali występy wokalno - taneczne i zabawne scenki z życia babć i dziadków. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści wręczyli babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki: gipsowe aniołki, laurki z napisanymi przez siebie życzeniami oraz portrety seniorów.
Opracowała: Monika Dybał

Z KALENDARZA SZKOLNEGO
15 - 19.01.2018 r.

Tydzień Zdrowia i Profilaktyki

Poniedziałek


Kolejny Tydzień Zdrowia i Profilaktyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu ruszył! Jak co roku, zaplanowano kilka ciekawych projektów.

W poniedziałek, 15 stycznia, odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczennice III klasy Publicznego Gimnazjum w Czańcu, Paulina Klęczar i Sylwia Gibas, laureatki II miejsca w VI Powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy zorganizowanym przez Starostwo Bielskie, zaprezentowały przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną instruującą, jak poprawnie przeprowadzić akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia życia. Dziewczyny zaprezentowały także, jak postępować w wypadku zadławienia i zakrztuszenia. Dzięki życzliwości OSP Czaniec szkoła podczas pokazu dysponowała defibrylatorem szkoleniowym AED, dzięki temu uczennice w obrazowy i przystępny sposób przekazały wszystkim niezbędne wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Paulina i Sylwia uświadomiły także uczniom, jak tragiczne mogą być skutki zatrucia tlenkiem węgla oraz jak postępować w przypadku zatrucia czadem.W poniedziałek odbyły się rozgrywki klas 2 i 3 chłopców gimnazjum w piłkę siatkową.
Mecz rozgrywany był do trzech wygranych setów.
Rozgrywki wygrała klasa 2 - wynik 3:2.Wtorek

16 stycznia, drugiego dnia Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki, zgodnie z wieloletnią już tradycją naszego projektu, odbyły się warsztaty kulinarne.
W tym dniu uświadamiamy uczniom, jak ważną rolę w ich prawidłowym rozwoju odgrywa pierwsze i drugie śniadanie oraz właściwe nawyki dietetyczne. Często z pomocą fachowców, ponieważ wielokrotnie już zapraszaliśmy dietetyków, uświadamiamy uczniom skutki nieprawidłowego odżywiania się oraz promujemy zdrowe jedzenie i styl życia. Zachęcamy także naszych uczniów do samodzielnego przygotowywania zdrowych posiłków oraz przekąsek.
W tym roku warsztaty kulinarne poprowadziła dla naszych uczniów pani Halina Brzazgacz działająca w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Nasza młodzież przygotowała zdrowe, lekkostrawne pasty na bazie sera białego ze szczypiorkiem, przecierem pomidorowym oraz jajkiem i serwowała je na sucharkach i ciemnym chlebie w towarzystwie aromatycznego, świeżego koperku, pomidorków, papryki i oliwek. Atrakcyjną nowością okazała się oryginalna surówka z białej kapusty ... z sosem chińskim, serwowana na delikatnym cieście.
Uczniowie biorący udział w warsztatach nie tylko doskonalili swoje kulinarne umiejętności, ale także przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły. Wielu z nich zmieniło zdanie o warzywach, które wcale nie muszą być niesmaczne i nudne. Wszystkie przekąski, ku uciesze młodych adeptów sztuki kulinarnej, szybko zniknęły z talerzy.

W drugim dniu szkolnego tygodnia profilaktyki uczniowie mieli okazję zadbać o swoją sylwetkę
i sprawdzić się kondycyjnie na zajęciach rekreacyjno – ruchowych fitness – nowoczesne formy gimnastyki, które przeprowadziła pani Agnieszka Wojtyła – Szymik. Tematyka zajęć była różnorodna. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy tematyczne: step cardio aerobic, ćwiczenia
z hula hop i obciążnikami oraz tae bo aerobic z elementami sztuk walki. Zajęcia były prowadzone
w stylu lat 80 – tych, a uczniowie brali też udział w konkursie na najbardziej oryginalny
i kolorowy strój fitnessowy. Zwycięzcami w tej konkurencji zostali: Justyna Rozmus i Martyna Wrona z klasy 2a oraz Arkadiusz Zacny z klasy 3b. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem.
Środa

SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W tym dniu do szkoły został zaproszony pan Rychły, pedagog resocjalizacji, były policjant. Wygłosił on prelekcje dla uczniów klas czwartych, siódmych oraz gimnazjalistów. Tematem spotkań była ,,Cyberprzemoc”. Gość rozmawiał z uczniami o skutkach zawierania znajomości
w Internecie, wpływie gier online na rozwój psychiczny młodych ludzi. Szczególną uwagę zwrócił na konsekwencje zamieszczania zdjęć i osobistych informacji na kontach społecznościowych.W klasie pierwszej zajęcia przeprowadziła pani Agnieszka Kowalska, nauczyciel informatyki, która z pomocą robota Necika (www.necik.pl) zapoznała uczniów w możliwościami jakie daje sieć oraz
z zagrożeniam (sieciakami), które mogą czychać na dzieci w "necie".Później pani Renata Garbacz, nasza szkolna pielęgniarka, wygłosiła w każdej klasie prelekcje na temat bardzo ważny dla dorastających dzieci i młodzieży: ,, Higiena w okresie dojrzewania”. Omówiła technikę skutecznego mycia zębów, demonstrując ją na modelu szczęki. Przypomniała również, jak ważna jest codzienna higiena ciała, szczególnie po wzmożonym wysiłku fizycznym.
Oba tematy bezpośrednio dotyczyły uczniów i dlatego wykazali oni duże zainteresowanie.Czwartek

We czwartek odbył się bal karnawałowo - kostiumowy, w którym wzięły udział młodsi uczniowie naszej szkoły. Główną atrakcją i wodzirejem balu była pani Marta Świątek – Stanienda ps. Tunia w towarzystwie wujka Grzesia. Tunia, znana z tworzenia piosenek dla dzieci, zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy wymyślając coraz ciekawsze tańce i konkursy. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania najnowszych hitów artystki, a na koniec imprezy wszyscy chętni otrzymali upragnione autografy.

Po południu zorganizowaliśmy dyskotekę karnawałowa dla starszych uczniów. Przy najmodniejszych hitach, które serwował młodzieży zaproszony DJ i w świetle reflektorów pląsali zadowoleni uczniowie do wieczora.

Piątek

W dniu 19.01.2018r. odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. "Zażywanie środków psychoaktywnych- drogą do uzależnienia = zniewolenia" - prowadzone przez terapeutę uzależnień p. Lucynę Parcia. Prelegentka zwróciła uwagę na destrukcyjne działanie substancji będących drogą do uzależnienia na organizm człowieka, jego funkcjonowanie.W tym dniu rozstrzygnęliśmy konkurs na najciekawiej zaprezentowany owoc lub warzywo, które klasy losowały w poniedziałek. Wystrojeni w kolory charakterystyczne dla danego warzywa lub owocu uczniowie wygłaszali wiersze lub hasła promujące ich walory. Komisja wybrała najciekawsze prezentacje klas, które ogłosiła podczas podsumowania całego Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki.

W piątek kolejny raz zorganizowaliśmy „NOC Z DUCHAMI”. Wszyscy chętni przybyli wieczorową porą do budynku szkoły z materacem, kocykiem i poduszką. Każdy wyszukał sobie miejsce do spania na sali gimnastycznej w odpowiednim towarzystwie. Podczas tej nocy nie używamy telefonów komórkowych, zamiast tego jesteśmy ze sobą i rozmawiamy. Uczniowie przynieśli ulubione gry planszowe, karty i przygotowali wspólną kolację. Rankiem, po uprzątnięciu sali gimnastycznej, pożegnaliśmy się.Więcej zdjęć i filmików z Tygodnia Profilaktyki na naszym profilu na Facebooku

Opracowały: Monika Dybał, Aneta Karasińska
Dagmara Gęsicka - Paw, Agnieszka Kowalska


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
05 - 12.01.2018 r.

Szkolny Tydzień Kodowania

5 stycznia w naszej szkole rozpoczął się Szkolny Tydzień Kodowania. Całe przedsięwzięcie nadzorowała i przeprowadziła pani Agnieszka Kowalska. Kodowaniem zajęli się uczniowie klas 4 oraz 3 gimnazjum oraz najmłodsi członkowie szkolnej społeczności czyli grupa świetlicowa z klasy 1. Młodzi „programiści” bawili się znakomicie z dżdżownicą, nazwaną przez pierwszaków Zośką oraz robotami DOC i MIO. I młodsi i starsi świetnie bawili się kodując ruchy naszych robotów.


Głównym celem, który przyświecał organizatorce akcji, była popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i młodzieży.
Po zakończonych zajęciach uczniowie wychodzili bardzo zadowoleni i zgłaszali potrzebę powtórki lekcji kodowania robotów w najbliższej przyszłości.

Więcej zdjęć na naszym profilu na

Opracowała: Agnieszka KowalskaZ KALENDARZA SZKOLNEGO
STYCZEŃ 2018 r.

PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO ,, POZNAJ ZIEMIĘ”


KONKURS SKŁADAŁ SIĘ Z DWÓCH ETAPÓW. W KAŻDYM ETEPIE ZNAJDOWAŁY SIĘ RÓŻNORODNE ZADANIA Z ZAKRESU GEOGRAFII FIZYCZNEJ ORAZ SPRAWDZAJĄCE ZNAJOMOŚĆ MAPY ŚWIATA.
UCZNIOWIE BARDZO DOBRZE PORADZILI SOBIE Z NIEŁATWYMI ZADANIAMI. OSOBY Z NAJLEPSZYMI WYNIKAMI ZOSTAŁY WYRÓŻNIONE OCENAMI CELUJĄCYMI Z GEOGRAFII. SĄ TO:
SYLWIA GIBAS Z KL. 3A
SABINA MATUSIAK, ZUZANNA PAPIEŻ, ZOFIA RODAK, KINGA ZACNA Z KL. 3B
ALEKSANDRA MICHNIEWICZ, JAN OCHELSKI Z KL.7.
GRATUJULĘ !!!
W DRUGIM SEMESTRZE ZAPRASZAM DO KOLEJNEGO KONKURSU !

ANETA KARASIŃSKAZ ŻYCIA SZKOŁY
5.01.2018 r.

"Cała Polska czyta dzieciom" - wizyta Zastępcy Wójta Gminy Porabka - pana Pawła Zemanka


Dzisiaj nasze pierwszaki odwiedził Zastępca Wójta Gminy Porąbka - pan Paweł Zemanek, który w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" poczytał maluchom piękną książkę Martyny Wojciechowskiej "Zwierzaki świata".

Dzieci poznały przygody pingwinka - prawdziwego mistrza przetrwania. Zaznajomiły się z specyfiką arktycznego klimatu. W czasie słuchania opowieści pierwszaki tworzyły rysunkowe ilustracje do tekstu.

Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi Zemankowi za przyjazd do naszej szkoły.


Więcej zdjeć na naszym Facebooku

Opracowała: Agnieszka KowalskaZ KALENDARZA SZKOLNEGO
19.12.2017 r.

Warszaty teatralne z P. Jerzym Dziedzicem

19 grudnia aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, pan Jerzy Dziedzic, spotkał się z uczniami naszej szkoły. Podczas warsztatów teatralnych mówił o specyfice pracy na scenie, jak należy pracować nad rolą. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił i, pod doświadczonym okiem gościa, zmierzyć się z zadaniami aktorskimi. Oczywiście było sporo śmiechu i dobrej zabawy, a przy okazji może został odkryty jakiś talent….


Opracowała: Danuta KasolikZ KALENDARZA SZKOLNEGO
6.12.2017 r.

Mikołajki6 grudnia punktualnie o godzinie 9.00 zapukał do drzwi klasy 1a Święty Mikołaj. Święty nie był sam, towarzyszyły mu grzecznie anioły, które niosły wielki wór z prezentami, oraz niesforne diabełki.
Pierwszaki nie mogły się już doczekać Mikołaja i... prezentów, ale nie było łatwo je otrzymać, ponieważ towarzyszące Mikołajowi aniołki i diabełki  wymyślały  różne zadania do wykonania: a to paciorek, a to piosenka, a to matematyczne zadania. Ostatecznie z anielską pomocą każdy został obdarowany przez Mikołaja.Po pierwszakach przyszła kolej na wizyty w pozostałych  klasach, nawet w gimnazjum emocje były duże, ponieważ Święty nie miał ochoty częstować słodyczami tych, którzy nie chcieli wykonać zadania postawionego przed cała klasą. Na szczęście, większość klas zadanie wykonała  solidnie i otrzymała słodkości oraz serdeczny uśmiech Mikołaja.

Opracowała: Monika DybałZ KALENDARZA SZKOLNEGO
5.12.2017 r.

Mikołajkowe pieczenie pierników

5 grudnia uczennice klasy 4a wraz z wychowawcą panią Agnieszką Kowalską zapoczątkowały nową klasową tradycję - mikołajkowe pieczenie pierników. Najpierw przedpołudniem dziewczęta przy małej pomocy wychowawczyni przygotowały ciasto, które przez parę godzin leżakowało w lodówce. Następnie po zajęciach miała miejsce ta przyjmniejsza część przedsięwzięcia czyli wycinanie pierników, pieczenie i dekorowanie.

Zabawa była świetna, pierniki pyszne, uczennice zadowolone a tradycja najwyraźniej się przyjęła.

Opracowała Agnieszka Kowalska


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
1.12.2017 r.

W dniu 1 grudnia 2017r.w Starostwie Powiatowym odbył się VI Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. Drużyna w składzie Sylwia Gibas, Paulina Klęczar zajęły II.miejsce. W turnieju brało udział 16 drużyn z terenu powiatu, natomiast w eliminacjach szkolnych wzięło udział 32 uczniów z klas gimnazjalnych.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy i poprawa umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Opracował: Łukasz Rodak.
Z KALENDARZA SZKOLNEGO
29.11.2017 r.

Żywa lekcja historii

W środę 29 listopada w naszej szkole miał miejsce pokaz historyczny pt.: "Życie i kultura w średniowieczu". Specjalną lekcje historii dla uczniów naszej szkoły przeprowadziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto.
Nosi goście w specjalnych średniowiecznych strojach zaprezentowali nam obyczaje epoki, zaprezentowali ekwipunek i uzbrojenie. Nasi uczniowie mieli szansę przeprowadzić zapierające dech w piersiach pojedynki, wypróbować średniowieczne narzędzia tortur oraz z bliska pooglądać dużą kolekcję broni i rekwizytów.
Opracowała: Agnieszka Kowalska
Z KALENDARZA SZKOLNEGO
11.11.2017 r.

Święto NiepodległościJako Szkoła Podstawowa nr 2 w Czańcu wzięliśmy udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
Jak zaprezentowali się uczniowie - zobaczcie sami.
Opracowała: Dagmara Gęsicka - Paw, Danuta KasolikZ KALENDARZA SZKOLNEGO
4.11.2017 r.

Dzień Patrona

Dzień Patrona to istotne święto dla naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęliśmy od spotkania przy Tablicy Pamiątkowej, tam zaśpiewaliśmy hymn szkoły, a ks. Tomasz Michniok poprowadził modlitwę w intencji naszego Patrona.


Następnie przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie został rozstrzygnięty konkurs: „Jan Paweł II w oczach naszych uczniów” przygotowany przez katechetę, p. Krzysztofa Liberackiego.
Później obejrzeliśmy program poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum po opieką p. Iwony Sklorz. Wystąpili: Patrycja Borowczyk, Anna Chrapkiewicz, Justyna Dubiel, Nikola Kierpiec, Aleksandra Michniewicz, Kinga Pawińska, Oliwia Sordyl, Martyna Suchy, Anna Wróbel, Kinga Zacna, Kacper Paw, Arkadiusz Zacny. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego chóru, którego opiekunem jest p. Katarzyna Witkowska. Natomiast prezentacja multimedialna podkreślająca wymowę przedstawienia została przygotowana przez p. Dagmarę Gęsicką – Paw. Program ukazywał życie Karola Wojtyły oraz jego związek z naszą wsią. Przedstawienie zakończył występ klasy I, która, pod opieką p. Moniki Dybał, zaśpiewała znaną piosenkę pt, „Święty uśmiechnięty”. Do śpiewu włączyła się cała szkoła.

Na zakończenie uroczystości p. dyr. Anna Kowalska przypomniała historię nadania imienia szkole, podkreśliła związki z Janem Pawłem II. W wystąpieniu p. dyrektor zacytowała istotne słowa Ojca Świętego:
„Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją” /Jan Paweł II, Dni Młodzieży, 1986r./
Ponadto stwierdziła: „Dzisiaj najlepszym prezentem, jaki możemy Mu dać, jest nasza obecność na uroczystości, nasza modlitwa i zaangażowanie w życie w szkoły i kościoła”.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć na naszym profilu na a film na szkolnym kanale na youtube


Opracowała: Iwona Sklorz


Z KALENDARZA SZKOLNEGO
24.11.2017 r.

Wycieczka do Krakowa i Bębła

W piatek 24 listopada nasi uczniowie z klasy pierwszej oraz dwie klasy czwarte, wyruszyli na wycieczkę do odległego Krakowa. Towarzyszyła im grupa wsparcia z klas trzecich gimnazjum.Pierwszym punktem na liście atrakcji w tym dniu była wizyta w Cinema City i spotkanie z edukatorem, który przybliżył młodym widzom tajniki powstawania filmów animowanych.
Następnie uczniowie obejrzeli film pt.: „Emotki“.Po relaksie w kinie grupa wyruszyła do oddalonego o 40 km Bębła, gdzie znajduje się Fabryka Bombek. Na miejscu wszyscy wzięli udział w warsztatach dekorowania bombek choinkowych. Każdy uczestnik pod okiem instruktorki malował i dekorował brokatem swoją bańkę.
W czasie gdy bańki schły, uczniowie obejrzeli film o procesie produkcji tych magicznych ozdób oraz zwiedzili zakład produkcyjny.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczestnicy wycieczki wracali do Czańca marząc już o świętach.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia niektórzy zabrali ze sobą tę sympatyczną maskotkę. Mamy nadzieję, że Misiaczkom wyjazd też się podobał.

Tutaj relajca z warsztatów dekorowania bombek !!!Opracowała Dagmara Gęsicka - Paw
Strona główna | Rok szkolny 2017/2018 | Mobidziennik | Nabór i rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 | Dokumenty Szkoły | Wymagania edukacyjne z przedmiotów | Polityka prywatności | O szkole | Ogólnoszkolne konkursy | 50-cio lecie naszej szkoły | Bezpieczeństwo, zdrowie, profilaktyka | Sukcesy naszych uczniów | Kontakt | Nasza twórczość | Galeria | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego