Bezpieczni w sieci – TyDzień Bezpiecznego Internetu
Bezpieczni w sieci – czyli TyDzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest corocznie z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. W tym roku dzień ten był obchodzony 9 lutego.
W naszej szkole już od kilku lat Dzień Bezpiecznego Internetu zmienia się w cały TyDzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku ze względu na zdalne nauczanie, ferie i potrzeby wynikającez bieżącej sytuacji na świecie odbyło się to w nieco zmienionej formule oraz z mniejszym rozmachem.
Nasze działania rozpoczęliśmy od akcji informacyjnej dla rodziców wszystkich naszych uczniów na temat aplikacji mOchrona, którą bezpłatnie udostępnia Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE).
Następnie z dziećmi z klas I – III na lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki na temat bezpieczeństwa w sieci, cyberprzemocy, konsekwencji zachowań ryzykownych 0raz klasyfikacji PEGI gier dla dzieci i młodzieży. Kanwą do naszych rozmów stały się filmy edukacyjne z serii „Owce w sieci” oraz „Krasnoludki 2.0”, które zostały udostępnione przez OSE na stronie it-szkola.edu.pl.
Z kolei w klasach VII i VIII a zajęcia z bezpiecznego internetu zrealizowano podczas lekcji z informatyki na platformie Zoom. W tym roku skupiliśmy się na temacie cyfrowych śladów i reputacji online oraz konsekwencjach niedbania o swój wizerunek cyfrowy w bliższej, a także dalszej przyszłości. Podczas omawiania tych zagadnień korzystaliśmy z materiałów przygotowanych przez OSE.
Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na świecie, w klasie VIII a przeprowadzono także zajęcia na temat szerzących się w internecie fake newsów. Uczniowie poznali definicję tego pojęcia, przyczyny powstania oraz sposoby na weryfikację tego, czy informacje przeczytane w sieci są prawdą czy „fejkiem”.
Dopełnieniem zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci stał się konkurs zatytułowany „Historie z sieci wzięte” zorganizowany dla uczniów we wszystkich kategoriach wiekowych przez OSE.
Na koniec realizacji DBI uczniowie uznali, że omawiane zagadnienia są bardzo ciekawe oraz „życiowe” i poprosili o kontynuowanie ich na następnych zajęciach.